تبادل‌نظر
 

"سروش"/ پسرم از هفته گذشته، شرکت در دوره «موسیقی کودک (ارف)» مدرسه «هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان» را شروع و امروز در دومین کلاس آن شرکت خواهد کرد.

سروش طلیعی

«ارف»/ Orff یک شیوه آموزش موسیقی به کودکان است که توسط "کارل ارف"/ Carl Orff ابداع شده است.

"کارل ارف" موسیقی­دان آلمانی متولد سال ۱۸۹۵ م. و مبدع روش آموزش موسيقي كودك براساس شيوه‌اي است كه «ارف» نامیده می­شود. به گفته "فرزاد حكيم رابط"، بنابراين روش كه مخصوص كودكان (و مقطع سني ۴ تا ۱۲ سال) است و در عين حال مناسب‌ترين روش آموزش موسيقي براي كودكان و نوجوانان به­شمار مي‌رود؛ كودكان با استفاده از سازهاي بسيار ساده و در عين حال با قابليت اجرايي بالا به­راحتي و خيلي زود به تكنيك‌هاي موردنياز براي نوازندگي دست پيدا مي‌كنند. يك روش مناسب در «ارف»، بازي­هاي ريتميك است. كودكان بدون هيچ‌گونه تجربه موسيقي و آشنايي با نت و ريتم با انواع ريتم آشنا شده و در آينده‌اي نزديك با دروس تئوري موسيقي ارتباط پيدا مي‌كنند.

رییس مدرسه هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان (صداوسیما)، "آذر هاشمی" (۱) و مدرس این دوره موسیقی کودک (ارف) آن، "فرزاد اجاقی" (۲) است.

آذر هاشمی فرزاد اجاقی

"سروش" با شرکت در کلاس چهارشنبه هفته قبل، یک مقطع نه ساله از زندگی خود را کلید زد.

"سروش" در آغاز یک مقطع نه ساله از زنگیش قرار دارد و ابتدای این مقطع، دوره یک و نیم ساله «موسیقی کودک (ارف)» و انتهایش دوره هفت و نیم ساله «سازآموزی» است. انشاالله در آتیه، این مقطع نه ساله به دوره هنرستان وی در رشته موسیقی و سرانجام دریافت دیپلم در رشته اخیر خواهد انجامید.

(۱) "آذر هاشمی"،موسیقی دان است. وی ردیف دان، نوازنده سنتور و سرپرست ارکستر موسیقی کودک مدرسه هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان است. برای آشنایی بیشتر با وی به معرفینامه هنری "آذر هاشمی" نگاه کنید.

"آذر هاشمی" خود در آموزش موسیقی کودک، صاحب نظر است و ریاست او بر مدرسه هنر و ادبیات موسیقی کودکان و سرپرستی وی بر ارکستر موسیقی کودک این مدرسه برای دوره های موسیقی کودک(ارف) این مدرسه یک حسن محسوب می شود. 

(۲) "فرزاد اجاقی" متولد سال ۱۳۶۰ ه.ش. و دانش­آموخته مقطع کارشناسی رشته موسیقی دانشگاه «آزاد اسلامی» است. وی آموختن موسیقی را از ده سالگی شروع کرده و هنرآموخته دوره ارف "حمیدرضا رضایی" (طی سال­های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳) و دوره مربی­گری ارف "ناصر نظر" (طی سال ۱۳۸۴) است و دوره­های دیگر موسیقی را نزد مدرسان متعدد و صاحب هنر در هر رشته فرا گرفته است. به­علاوه آن­که او مربی ارف مرکز موسیقی «پارس» (از سال ۱۳۸۴)، مهد کودک «رهنما» (از سال ۱۳۸۴) و آموزشگاه «سرنا» (از سال ۱۳۸۵) بوده است.

طی دوره­های تخصصی موسیقی با مدرسان صاحب هنر برای "فرزاد اجاقی" ـ به­عنوان یک مربی ارف ـ حسن محسوب می­شود. دوره­های تخصصی مثل «ویولن» نزد "امیر مشعری" و "امیرحسین زندیان" و "حسن ریاحی"، «سلفژ» نزد "مهرآذین کاراندیش"، «هارمونی» نزد "شهرام مظلومی"، «سازشناسی» نزد "حسن ریاحی"، «فرم و آنالیز و کنترپوان» نزد "فرید عمران"، «تاریخ موسیقی» نزد "اشرف آریان­پور"، «ویولن سنتی» نزد "محمد مقدسی" و ...

"فرزاد اجاقی" سوابق هنری دیگری هم دارد که برای وی ـ به­عنوان یک مربی ارف ـ حسن محسوب می­شود. سوابقی مثل نوازنده ویولن ارکستر جوانان پارس، خواننده تنور گروه کر مرکز موسیقی پارس و ...

به این منظور به معرفینامه هنری "فرزاد اجاقی" نگاه کنید. 

  نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۸ساعت 14:46  توسط حسن طلیعی  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM